Побољшање енергетске ефикасности и уштеда енергије, већ је државна старатегија многих земаља. Код нас се још увек губе велике количине топлотне енергије. Наше расипање енергије најбоље се види у потрошњи топлоте за грејање, где смо у врху лествице искључиво због лоших изолационих својстава наших станова и кућа. Ми трошимо око 250 киловат-сати струје по метру квадратном годишње, а Аустрија 120 киловат-сати и прави пројекте да то смањи на 70 киловат-сати.
Просечне старе куће годишње троше 200-300 киловат-сати по квадрату, стандардно изоловане куће око 100, савремене ниско енергетске куће око 40 киловат-сати и мање.
Основни циљ Закона о рационалној употреби енергије је да омогући и подстакне одговорно, рационално и дугорочно одрживо коришћењe енергије, што би допринело повећању сигурности снабдевања енергијом, смањењу енергетског интензитета, смањењу увозне зависности, смањењу инвестиција у нова енергетска постројења, већем коришћењу домаћих енергетских ресурса, повећању запослености и конкурентности и побољшању стања животне средине. Уштеда 10% потребних енергената у једној грејној сезони вредна је 25 милиона евра, а то је приближна вредност пет топлана капацитета 30-35 MW и смањење увоза за око 23 милиона евра. Значи за толико и смањење трошкова топлана и јефтиније грејање. Очигледно, штедња енергије (топлотне и електричне) потреба је и трајни задатак произвођача, дистрибутера, корисника и државе. Свима је то у интересу и сви морају о томе да се старају.
(из гласила удружења „Топлане Србије“, бр. 38)